Malarstwo ścienne


Malarstwo akrylowe:


Jest młodą technika, upowszechnioną niedawno głównie przez artystów pop artu m.in. Andy Worholn, Jackson Pollock. Obecnie akryl staje się coraz bardziej popularna technika ze względu na uniwersalność tej techniki, można nimi malować na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń, nie wydzielają zapach i szybko scjną. Farbami akrylowymi można malować jak farbami olejnymi lub jak akwarelą z pewnymi subtelnymi różnicami. Dużą zaleta tych farb jest to, że rozpuszczają się w wodzie, nie trzeba stosować śmierdzących rozpuszczalników jak w farbach olejnych, szybko schną co jest zaleta i jednocześnie wadą przy modelunkach światłocienia, maja intensywne pigmenty. Akryl po wyschnięciu nie żółknie. MAlowidła malowane tymi farbami sa wodoodporne, można je zmywać mokra ścierką lub lekkim detergentem. 

Farby akrylowe występują w różnych postaciach. Jest to mieszanina pigmenty ze spoiwem syntetycznym i wodą. Maja konsystencjĘ zawiesiny (galarety), konsystencję zbliżona do olei występujące w tubkach oraz płynną konsystencje nadającą się do malowania techniką natryskową.

Malowanie ścin, farbyMalowanie ścian farby, Wrszawa

 Technika akrylowa.

Malarstwo akrylowe

 Technika akrylowa.

Ja osobiście nie mam ulubionego producenta, maluję tym co jest aktualnie pod ręką w hurtowni. Chociaż najlepsze doświadczenie jakie miałem z farbami to chyba była firma "Polikolor".
Techniki malowania farbami: 


-Technika zbliżona do oleju – akryl nakłada się od grubszych warstw po cienki laserunki. Przewaga akrylu nad olejem jest to ze akryl szybko schnie w ciągu 10 – 15min można nakładać kolejną warstwę itd. do uzyskania żądanego koloru i efektu. 

-Technika akwarelowa – Na szkic nakładamy cienkie warstwy akrylu mocno rozcięczonego z wodą na mokrym bądź suchym papierze. W tej technice nie jest możliwe dokładne cieniowanie jak w akwareli ponieważ szybko schnie. Barwy nie zlewają się tak dokładnie, Ale pozwala to na mały retusz niedociągnięć. 

-Efekt faktury (fakturowanie)- za pomocą szpachli można nakładać grube warstwy, akryl jest elastyczny i nie pęka, dla zaawansowanych można z akrylem mieszać piasek, trociny i inne materiały do uzyskania ciekawego efektu faktury. 

- Kolaże – akryl świetnie nadaje się do łączenia z różnymi materiałami, jest dobrym spoiwem. 

- Techniki mieszane – farba akrylowa jest rozpuszczalna w wodzie można ją łączyć z akwarelą, tuszem czy gwaszem oraz z ołówkiem, węglem i pastelem. 

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

І love your blog.. very nice colors & theme. Ɗіd you make this website yourself or dіԁ you hire someone to do it for you?
Plz гespond as I'm looking to design my own blog and woսld like to
know wherе u got this from. thank you

Μy site temp