MALARSTWO ŚCIENNE

Malarstwo ścienne:


Mural jest to forma malarstwa ściennego najczęściej wielkich monumentalnych rozmiarów malowana na murach, bokach bloków, dworcach, fabrykach i innych miejscach użyteczności publicznej o dużej powierzchni. Mural może pełnić różne funkcje, historyczną, informacyjna, estetyczną, reklamową, ostatnio często jest wykorzystywany w reklamie dużych i małych firm. Ze względu na niewielkie koszty wykonania w porównaniu do gigantycznych bilbordów oraz oryginalność mural cieszy się coraz większą popularnością nawet wśród przedsiębiorców. Jeśli chcemy aby się wyróżnić od konkurencji to dlaczego nie wyróżnić się za pomocą unikalnego malowidła ściennego (muralu) umieszczonego w przestrzeni miejskiej jako reklama?

Mural jako forma Public Relations to sztuka osiągania harmonii z otoczeniem poprzez wzajemne porozumienie z odbiorcą oparte na prawdziwej i pełnej informacji którą jest treść malowidła ściennego.

Kilka przykładów wykorzystujących murale jako formę marketingu dla kształtowanie wizerunku firmy:

Dobór odpowiedniego motywu do pomieszczenia:

Ważnym jak nie najważniejszym elementem całej kompozycji i finalnego wyglądu jest dobór odpowiedniego motywu do danego pomieszczenia w tym wypadku jest motyw piracko-korsarski wykonany w kręgielni. 

Artystyczne malowanie ścian, aranżacja kręgielni poprzez malowanie
Artystyczne malowanie ściany
Artystyczne malowanie ściany, mural ścienny 3D w kręgielni, warszawa, malarstwo ścienne
Artystyczne malowanie ściany
Mural ścienny wykonany w kręgielni, obraz na ścianie 3D
Malowanie ścienny w klubie, mural 3D
Malowanie obrazów na ścianie, aranżacja kręgielni, mural 3D, Warszawa aranżacja klubu
Malowanie ścienny w klubie, mural 3D


Firmy wykorzystujące malarstwo ścienne oraz postaci gwiazd muzycznych do reklamowania swoich klubów bądź lokali muzycznych. Taki wizerunek klubu pomaga lepiej się wyróżniać od konkurencji, lepiej odzwierciedla klimat, mówi odbiorcy z jakiego typu miejscem ma do czynienia.


Malowanie murali na zamówienie, murale 3D,
Aranżacja baru, mural ścienny 3D
Malowanie murali, wykonywanie murali ściennych,  artystyczne malowanie ścian Warszawa
Aranżacja bru, mural ścienny 3D
Artystyczne malowanie ścian w Warszawie, murale 3D
Aranżacja ściany w barze, mural 3D
Artystyczne malowanie ścian, malowanie murali na zamówienie, warszawa
Aranżacja ściany w barze, mural 3D


Murale ścienne reklamujące kluby mogą być tematycznie związane z wizerunkiem lokalu i jego muzycznym stylem, ikony popkultury malowane na murze oddają klimat takiego klubu jednocześnie wysyłając zapraszający komunikat dla odbiorcy.


Malowanie obrazów na ścianie, artystyczne malowanie ścian, mural 3D
Aranżacja ściany w kawiarni, mural
Artystyczne malowanie obrazów na ścianie, wykonywanie murali, warszawa
Mural ścienny w kawiarni
Malowanie obrazów na ścianie, artystyczne malowanie ściany w pizzerii, warszawa Mural 3D
Aranżacja ściany w pizzerii, mural
Artystyczne malowanie ściany, mural
Malowanie obrazu na ścianie w barze bistro, mural ścienny 3D

Murale wykorzystane w kreowaniu marki francuskiej kawiarenki, pizzerii oraz baru gastronomicznego. Jak widać na zdjęciach powyżej, prace są powiązane tematycznie z działalnością firmy jednocześnie reklamują i informują o produktach i usługach.

Aranżacja salony fryzjerskiego
Malowanie salonu fryzjerskiego
Malowanie zakładu mechanicznego
Aranżacja ściany zakładu mechanika
Ciekawe zagospodarowanie ściany w zakładzie mechanicznym. 


Wykorzystane tu malowidła ścienne dwóch salonu fryzjerskiego oraz zakładów zajmującego się mechaniką samochodową. Mural pomaga zidentyfikować i bardziej zapamiętać dany zakład, aby później móc łatwiej do niego trafić.

Tematyczny mural związany z daną działalnością ma pozytywny wpływ na otoczenie i odbiorców co z kolei wiąże się z pozytywnym zapamiętywaniem firmy, niezależnie od profilu jej działalności np. mały sklepik warzywny, salon fryzjerski, piekarnia lub duży zakład. Taki wizerunek pomaga zapamiętać firmę, odbiorcy kojarzą produkt i identyfikują go z daną firmą, szczególnie dla małych firm, dla których każdy klient jest wyjątkowo cenny w warunkach rosnącej konkurencji.
Mural w marketingu PRMural jako Public relations

Malarstwo ścienne - mural nazwa pochodzenia od hiszpańskiego oznaczająca dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego. Mural można zdefiniować jako wielkoformatowe malowidło ścienne (grafikę ścienną na budynku). Ten nurt występuje na całym świecie, największe oddziaływanie ma jednak w Europie zachodniej, Hiszpanii, Francji oraz Ameryce Południowej. Mural może pełnić różne funkcje m.in. upiększania przestrzeni miejskiej lub odnosić się do ważnych wydarzeń z historii danego miejsca np. (mural historyczny).Na co zwrócić uwagę przy doborze motywu malowanego w pomieszczeniu?


Po pierwsze musimy odpowiedzieć sobie jakie funkcje będzie pełniło dane pomieszczenie. Nie zawsze odpowiedź jest jednoznaczna. Przykładem może być salon w mieszkaniu. Jest to zazwyczaj miejsce w którym odpoczywamy po dniu pracy, przyjmujemy gości, relaksujemy się i spędzamy większą część dnia. Salon to również wizytówka mieszkania, dlatego powinien odzwierciedlać charakter właścicieli. Na blogu prezentuję kilka przykładów aranżacji salonu, które sprawiły, że miejsce stało się niepowtarzalne i niebanalne.

Motywy w sypialni zazwyczaj są spokojne, nastrojowe, w ciepłych, przytulnych kolorach. Pewne różnice w wyborze motywów do tego pomieszczenia podyktowane są płcią właścicieli. Kobiety częściej decydują się na motywy kwiatowe czy pejzaże. W sypialniach małżeńskich dominują ornamenty lub motywy, które nawiązują do wspólnych wydarzeń z życia. Przykładem może być sypialnia, w której królują portrety afrykańskich kobiet przypominające wyjazd na Czarny Ląd.

Pokoje dziecięce to prawdziwe pole do popisu dla fantazji maluchów. Odsyłam do osobnego postu na temat aranżacji dziecięcych pokojów. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że w pomieszczeniach dla maluchów dominują motywy malarskie związane z upodobaniami najmłodszych. Najczęściej malowane są postacie z ulubionych bajek lub filmów. W pokojach nastolatków motywy stają się wyrazem zainteresowań np. do muzyki lub samochodów. Warto by rodzice wsłuchiwali się w potrzeby swoich dzieci i realizowali pomysły swoich pociech, bowiem w takich pokojach dzieci będą z przyjemnością spędzać swój czas.

Wybór motywów malarskich w pomieszczeniach szkolnych i przedszkolnych uzależniony jest od wieku dzieci. Maluchy będą cieszyć się kiedy wokół nich wyczaruje się bajkowy świat z ich ulubionych bajek. W szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych malunki mogą pełnić funkcje edukacyjne i poznawcze.

Kiedy decydujemy się ozdobić malunkiem swoje miejsce pracy wówczas motyw powinien nawiązywać do charakteru wykonywanej pracy. W salonach fryzjerskich, które coraz częściej pełnią też role miejsca do przyjacielskich rozmów, należy postawić na estetykę. Na kilku przykładach na blogu prezentuję jak można wyróżnić swój salon. W motywach zwracam uwagę na atrybuty kobiecej urody. Coraz częściej motywy pełnią funkcję reklamy. Punkty mechaniki samochodowej bardzo często decydują się ozdobić swoje wnętrza (również ściany zewnętrzne) motywami aut. Jest to świetny zabieg, który podnosi estetykę miejsca. Bardzo często na ozdobienie pomieszczeń malarskimi dekoracjami ściennymi decydują się biura: siedziby gazet, biura nieruchomości, biura architektoniczne itp. Tutaj również motywy powinny nawiązywać do charaktery prowadzonej działalności. Doskonale sprawdzają się panoramy wielkich miast, widoki słynnych mostów, kamienne uliczki.

W restauracjach i kafejkach sprawdzają się motywy, które nawiązują do stylu miejsca oraz kuchni, która jest w danym miejscu serwowana. Małą kawę znacznie przyjemniej wypić pod wieżą Eiffla, a herbata na pewno będzie lepiej smakować kiedy obok przejeżdżać będzie piętrowy czerwony autobus. W malarstwie klubowym i dyskotekowym sprawdzą się graficzne wzory, motywy abstrakcyjne lub mroczne i nastrojowe podkreślające klimat miejsca.Gdzie można stosować artystyczne malarstwo ścienne jako wystrój wnętrza?


Odpowiedź na to pytanie ograniczona jest tylko ludzką fantazją. Na blogu prezentuję przykłady malarstwa ściennego, które ozdabia najróżniejsze pomieszczenia: mieszkania, bary, dyskoteki, sklepy, punkty usługowe, przedszkola, szkoły, przychodnie, biura itp. Praktycznie każde pomieszczenie można ozdobić w ten sposób. W mieszkaniach malarskie aranżacje sprawdzą się w salonie, sypialni, dziecięcych pokojach, kuchni a nawet w łazience. Obrazy malowane bezpośrednio na ścianie są sposobem ożywienia i powiększenia wnętrza. Nadają mu indywidualnego charakteru i wyróżniają spośród innych. Warto wspomnieć, że dekoracyjne malarstwo ścienne nie ogranicza się jedynie do wnętrz. Murale stają się coraz popularniejszą formą ozdabiania ścian zewnętrznych. Malować można fronty budynków i jest to doskonały sposób np. na ożywienie ponurych, szarych blokowisk. Murale zewnętrze to również doskonała forma reklamy. Od razu zwracamy uwagę klienta na rodzaj prowadzonej w danym miejscu działalności. Spektrum wykorzystania zewnętrznego malarstwa dekoracyjnego jest bardzo szerokie: od kiosku z gazetami po punkty mechaniki samochodowej. Zapraszam do zapoznania się z przykładami na moim blogu.