Pokoje dzienne
Pokoje, w których przebywamy w ciągu dnia powinny nastrajać nas optymistycznie i dodawać energii. Stąd też w tych pomieszczeniach należy stosować średnio nasycone, ciepłe kolory. Pokoje takie najczęściej są dobrze doświetlone, czy to światłem naturalnym czy sztucznym, dlatego świetnie sprawdzają się w nich wszelkie ciepłe odcienie np. pomarańcze i morele. Przy dobrym oświetleniu można też zastosować kolory ciemne - nie malujmy jednak wszystkich ścian ciemnymi kolorami. Ciekawie wyglądają pokoje, w których dwie ściany są ciemne, a dwie jasne. Do wyboru mamy dwa warianty tj. gdy ten sam kolor znajduje się na ścianach przyległych, drugi - na ścianach przeciwległych. W pierwszym przypadku uzyskujemy ciemniejszy, przytulny kąt, a drugi powoduje optyczne wydłużenie lub skrócenie pomieszczenia. Ciemne ściany wydają się być bliżej siebie.
Kolor w sypialni
Najlepsze do sypialni są kolory jasne, chłodne, ale czyste, bo gwarantują one odpoczynek i relaks. Zielenie, błękity i fiolety oraz ich pochodne są najlepszą propozycją. Zastosowanie takich kolorów niesie ze sobą ryzyko, że całość będzie wyglądała nieco mdło, żeby więc tego uniknąć należy zastosować zabieg opisany wcześniej, czyli można użyć np. dwóch kolorów. W przypadku jasnych barw zdecydowanie lepsze efekty uzyskuje się, gdy ten sam kolor występuje na przeciwległych ścianach. Nieco odważniejszym można zaproponować pomalowanie sufitu np. kolorem jasnym żółtym. Nie spowoduje to przesadnego "nasycenia energią", a rano, tuż po przebudzeniu nasze pierwsze spojrzenie padnie na powierzchnie w kolorze słońca, dzięki czemu dużo łatwiej będzie poderwać się z łóżka, zwłaszcza zimową porą.
Kolor w kuchni
Z umeblowaniem kuchni w stylu nowoczesnym współgrają jasne i czyste kolory. Z racji tego, że nowoczesne meble kuchenne mają najczęściej stosunkowo proste fronty, na ścianach możemy zastosować jedną z technik dekoracyjnych. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby techniki nie były zbyt "ciężkie". Odważniejszym można zaproponować dobór kolorów na zasadzie kontrastu, czyli kolor ścian musi być zdecydowanie inny od koloru szafek. Meble w starym stylu, które najczęściej występują w ciemnych kolorach, dobrze komponują się ze ścianami w kolorach ziemi. Mogą być to kolory dosyć ciemne, ale w takim przypadku należy oczywiście pamiętać o dodatkowych źródłach światła.
Kolor w Przedpokoju
W większości przypadków przedpokój to pomieszczenie, do którego nie dociera światło słoneczne i często zdarza się, że bywa tam po prostu ciemno. Dlatego do przedpokoju najbezpieczniej jest zastosować kolory rozjaśniające. Możemy tu wykorzystać zarówno barwy ciepłe jak i zimne, pamiętając jednak o tym, by były one lekko lub średnio nasycone. W małym i prostokątnym przedpokoju na ścianach można zastosować kolory optycznie powiększające, czyli tonacje żółte, jasne pomarańcze, jasne błękity, biele i beże, a z zieleni jasny seledyn; drzwi i sufit pomalowane na biało dodadzą wnętrzu lekkości i zwiększą wrażenie przestronności, natomiast podłoga może mieć nieco ciemniejszą i chłodniejszą tonację. W korytarzu kwadratowym, chcąc go wydłużyć należy ściany prostopadłe do wejścia pokryć kolorem nasyconym: jasnym fioletem, zielenią, intensywnym beżem lub żółcieniem natomiast ścianę przeciwległą zgaszonym odcieniem, ściany z lamperią (w jednej tonacji) poszerzą i ożywią wnętrze - mocniejszy odcień powinien być niżej. Przedpokój wysoki i wąski warto optycznie obniżyć , co można osiągnąć malując sufit o ton lub kilka, ciemniejszym kolorem niż ściany, może to być np. mocny błękit przy jasnoniebieskich ścianach. Drzwi pomalowane na biało, z framugą w kolorze sufitu, urozmaicą wystrój i poszerzą pomieszczenie, natomiast jasna podłoga dodatkowo to podkreśli. Gdy przedpokój jest duży i nieforemny w kształtach warto zastosować kilka różnych barw lub tonacji jednego koloru. Pomalowane na przemian dwoma odcieniami ściany i drzwi podzielą i ciekawie zróżnicują przestrzeń; jest to sposób na powiększenie i rozjaśnienie fragmentów przedpokoju. Wnęka w przedpokoju często bywa przyczyną niezadowolenia - tymczasem może się ona stać oryginalnym elementem aranżacyjnym. Dlatego zamiast ukrywać, podkreślmy ją malując ciemniejszym kolorem. Zabieg ten pogłębi wnękę i stworzy doskonałe tło dla obrazu czy lustra; ciemniejszym kolorem pomalujmy również ścianę najgłębszą natomiast prostopadłe do niej jaśniejszym. Korytarz szeroki i niski może sprawiać przytłaczające wrażenie, dlatego sufit, aby nie wydawał się zbyt ciężki powinien być biały. Z kolei ściany w intensywnym kolorze, zwężą optycznie przedpokój; wysokość skorygujemy malując na suficie (wzdłuż granicy ze ścianami) pasek szerokości 10-20 cm w tym samym kolorze co ściany.
Kolor w biurze
Pomieszczenie biurowe to miejsce, w którym wymagana jest koncentracja, dlatego użyte kolory muszą pomagać w jej osiągnięciu, ale tak, by wielogodzinne przebywanie w tym pomieszczeniu nie męczyło i nie powodowało rozdrażnienia. Do biura należy wybierać więc kolory ciepłe, lekko lub średnio nasycone, ale też niezbyt intensywne , gdyż te ostatnie mocno przyciągają wzrok, przez co rozpraszają i szybko męczą oczy. Lekko nasycone czerwienie i żółcie oraz oczywiście ich pochodne świetnie nadają się do biur półotwartych czyli takich, w których pracownik, w ciągu swojego dnia pracy przyjmuje tylko kilku petentów. W biurach typu otwartego, czyli takich, przez które przewija się dziennie wiele osób można z powodzeniem zastosować kolory mocniejsze.
Wyjątkowym biurem jest gabinet lekarski, w którym należy stosować delikatne, chłodne kolory, które uspokajają nasz umysł i koją nerwy. Ponadto, barwy chłodne kojarzą się z czystością, co dodatkowo zwiększa uczucie sterylności gabinetu lekarskiego.