Aranżacja pokoju - malowanie drzewa

Malowanie drzewa na ścianie, aranżacja pokoju:


Malowanie drzewa na ścianie
 Aranżacja pokoju, malowanie drzewa na ścianie.

Malowanie drzewa na ścianie
 Aranżacja pokoju, malowanie drzewa na ścianie.

Drzewo na ścianie
Obraz namalowany na ścianie, drzewo.

Malowanie drzewa na ścianie
Malowanie drzewa na ścianie.

Malowanie drzewa na ścianie w sypialni, Warszawa
Malowanie drzewa na ścianie

Malowanie drzewa na ścianie w sypialni, Warszawa
Malowanie drzewa na ścianie

Malowanie drzewa na ścianie w pokoju dziewczynki warszawa
Malowanie drzewa w pokoju dziewczynki

Wystrój i aranżacja salonu


Salon jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Można rzec, że stanowi oś mieszkania. Często stanowi centralne i największe pomieszczenie. Jest wizytówką naszego domu. W nim podejmujemy gości i przeżywamy najważniejsze spotkania i uroczystości rodzinne. Dlatego ważne jest, by jego aranżacja była przemyślana i by wystrój oddawał charakter i osobowość właścicieli. Wizytówką salonu powinien być panujący w nim ład, porządek, harmonia i elegancja. Głównym zadaniem salonu jest umożliwienie jego właścicielom popołudniowy relaks i wypoczynek. Dlatego warto w nim umieścić jakiś motyw lub element, który jest szczególnie nam bliski, który budzi pożądane skojarzenia. Można zdecydować się na motyw drzewa. Wówczas nasz salon z pewnością będzie się wyróżniał spośród wielu sztampowych aranżacji. 

Symbolika drzewa


Motyw drzewa jest ściśle nacechowany symbolicznie. Występuje zarówno w religiach, literaturze, rzeźbie i malarstwie. Ukazywane pojedynczo lub jako las, zagajnik, gaj. Raz jako piękne i zielone, innym razem chore, złamane, uschnięte. Jednym z pierwszych skojarzeń jakie budzi ten roślinny motyw są dwa biblijne drzewa: poznania dobra i zła oraz drzewo życia. Pierwsze rosło wewnątrz raju i rodziło owoce, których nie wolno było zakosztować jego mieszkańcom: Ewie i Adamowi. W Edenie znajdowało się również drzewo nieśmiertelności zwane również drzewem życia. Jednak smaku jego darów pierwsi rodzice nigdy nie poznali, bowiem zburzyli Boży porządek łaknąc zakazanego. Drzewo interpretowane jest również jako drabina do nieba, most łączący człowieka z Bogiem. Święte drzewa to silny symbol w wielu religiach. Jednak drzewo to przede wszystkim także część natury, odzwierciedla występujące w niej cykle. Odradzanie się po zimie, pełen rozkwit na wiosnę, feeria złotoczerwonych barw w czasie jesieni i ponowne zamarcie. Zadziwiające jest to, że drzewo jest jednocześnie symbolem życia i odrodzenia oraz śmierci, końca czegoś i rozkładu. Spróchniałe, rozdarte pnie kojarzone są z końcem miłości, zranioną duszą, utraconymi nadziejami. Drzewo to natchnienie dla artystów. Upadek pierwszych rodziców, kosztujących owoców z drzewa poznania, to jeden z najpowszechniej interpretowanych motywów w malarstwie. Ale drzewo to także symbol schronienia, cienia, zapewniający ciszę i spokój. Warto wspomnieć chociażby o dziele P. Bruegela „Żniwa” czy obrazie Moneta „Kobiety w ogrodzie”. Artyści na swoich płótnach wyrażają także zachwyt nad potęgą przyrody, nad pięknem krajobrazów. Na wielu obrazach drzewa są głównymi bohaterami. Widać fascynację artystów naturalnymi krajobrazami: wsie, lasy, parki, sady, puszcze, bory o różnych porach roku. Używając motywu drzewa twórca może oddać każdy nastrój: spokoju, grozy, tajemnicy, zachwytu, sielanki, smutku, ponurości, radości, przemijania. Jego uniwersalny i magiczny potencjał można wykorzystać na wiele sposobów. Wszystko zależy z jednej strony od woli artysty, a z drugiej od osób, które podziwiają i interpretują jego malowidło.

Motyw drzewa na ścianie


Na podstawie przytoczonej wyżej symboliki drzewa w literaturze i malarstwie widać, że jest to motyw z jednej strony popularny, ale z drugiej dający ogromne pole interpretacyjne dla twórcy i odbiorcy, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się go w aranżacji wnętrz. Popularnym sposobem przeniesienia motywu drzewa na ścianę jest użycie naklejki lub posłużenie się szablonem. Wiele firm ma w swojej ofercie naklejki ścienne w kształcie drzewa lub szablony. Mają one jednak jedną podstawową wadę. Drzewa naklejone lub rysowane od wcześniej przygotowanej formy jest płaskie, pozbawione perspektywy, brak efektu przestrzennego i głębi. Motyw z szablonu można ożywić uprzednio pokrywając farbą podłoże, na którym ma zostać odrysowane drzewo. Wówczas drzewo nie będzie wyglądać jakby wisiało w powietrzu. 

Malowanie drzewa na ścianie


Drzewo namalowane na ścianie, a nie tylko odtworzone z szablonu, zapewnia zupełnie inne odczucia i wrażenia estetyczne. Można je odtworzyć z dowolnej perspektywy, nadać mu pożądaną kolorystykę. Domalowując takie elementy jak podłoże, niebo czy tło można sprawić, że malunek nabierze głębi. Bardzo dobrym zabiegiem jest nadanie faktury korze lub liściom. Wówczas obraz staje się bardziej realny i zbliżony naturze. Artysta może tak odtworzyć motyw, by zajmował on nie tylko jedną ścianę, ale kilka, łącznie z sufitem. Wówczas malowidło wydaje się być trójwymiarowe. Wykorzystując ten motyw we własnym mieszkaniu możemy podkreślić naturalny związek człowieka z naturą. Drzewo to bardzo „wdzięczny” i elastyczny motyw. Pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia, ponieważ może przyjmować określony charakter. Motyw ten świetnie nadaje się do wypełnienia pustej ściany, jeśli nie mamy pomysłu, jak ja zaaranżować. Można wypełnić dużą ścienną płaszczyzną w salonie, przedpokoju, klatce schodowej lub półpiętrze. Kształt pomieszczenia nie odgrywa większej roli, bowiem drzewo przybiera różne kształty. Motyw drzewa wypełnia przestrzeń, nadaje jej głębi i czasami optycznie ja powiększa. Wnętrze staje się unikatowe i niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju.

Malowanie drzewa na ścianie, drzewo to symbol: wzrostu, odradzanie się, jedność, wielkość, sprawiedliwość, miłości, nadziei, piękna, poezji, wiedzy, mądrość, zdrowia, płodności, długowieczność, kobiecość. Jest motywem często wykorzystywanym w malarstwie i poezji, np w Księdze Hioba znajdziemy zdanie: "Drzewo może mieć nadzieję: choć jest ścięte, znowu się odradza, a jego pędy rosną dalej" - drzewo jest potwierdzeniem istnienia i życia, na zimę obumiera, ale zawsze się odradza. Drzewo jest motywem dość uniwersalnym stąd też częste wykorzystanie tego motywu w aranżacji wnętrz. Częstym wykorzystaniem motywy drzewa są oferowane przez różne firmy dekoracyjne, naklejek ściennych w postaci drzewa lub szablonu. Drzewo malowane od szablonu jest płaskie, nie ma przestrzeni, czyli perspektywy. Dobrze taki szablonowy motyw wycieniować aby nadać fakturę kory, namalować podłoże na którym to drzewo spoczywa a nie wisi w powietrzu. Wtedy motyw drzewa wygląda dużo lepiej niż naklejka ścienna. Malowanie drzewa jest bardzo uniwersalnym motywem gdyż pasuje prawie wszędzie. Motyw ten świetnie nadaje się na wypełnienie pustej ściany na którą nie mamy pomysłu co z nią zrobić. Można wypełnić dużą ścienną płaszczyznę w salonie, przedpokoju, klatce schodowej lub półpiętrze gdzie ściana jest bardzo wysoka. Drzewo ładnie wypełni dużą przestrzeń, podnosi estetykę otoczenia, dzięki temu nasze wnętrze staje się jedyne i niepowtarzalne w swoim rodzaju. 


2 komentarze:

dudqa pisze...

Świetna praca, pierwsze wygląda jak prawdziwe

Agata Wasak pisze...

A dziękuje, miło mi to słyszeć :-) pozdrawiam.