Znaczenie i symbolika kolorów.

Znaczenie i symbolika kolorów


Czerń

Czerń doskonale współgra z niemal każdym kolorem. W zestawieniu z innymi barwami sprawia, że kolory stają się jaśniejsze. Jednak do malowania pomieszczeń mieszkalnych jest dość rzadko używana. Co innego wykorzystując czerń do malowania murali. Stosowana w pokojach w większych ilościach daje optyczne złudzenie pomniejszania przestrzeni. W malarstwie jest stosowana zazwyczaj do zaznaczenia drobnych akcentów, podkreślanie konturów itp. Kolor czarny ma bogatą symbolikę. W zależności od kultury może oznaczać: śmierć, żałobę, zło, smutek, ciemność. W innych kulturach oznacza: życie, luksus, elegancję, tajemniczość, seksowność, zastraszanie, (toga sędziowska, prawnicza). Bez koloru czarnego w teatrze i kinie nie można uzyskać atmosfery tajemniczości, dramatu. Czerń użyta na dużych powierzchniach, absorbuje światło oraz potęguje uczucie depresji. Czerń w pomieszczeniach powinna być z dużą dozą ostrożności. Jednak w mieszkaniu doskonale sprawdza się malarstwo monochromatyczne ( murale czerno- białe). Operowanie czernią i bielą potrafi nadać pomieszczeniu zupełnie nowy charakter: od stylu retro po całkowity futuryzm.

Biel


W malarstwie kolor biały jest często wykorzystywane głównie do rozjaśniania kolorów, modelunku światłocienia lub stosowanie perspektywy powietrznej (efekt dali). Biel doskonale nadaje się do malowania malowideł, murali wykonany na ciemnym podłożu czarny, brąz itp. Kolor biały również odznacza się bogatą symboliką. W kulturze zachodniej biały oznacza pokój, wiarę, radość, czystość, niewinność. Jednak w Chinach uważana jest za kolor smutku i żałoby, a starożytnym Egipcjanom przywodziła na myśl kolor ludzkich kości. W kulturze chrześcijańskiej biel kojarzona jest szatami liturgicznymi, aniołami, barankiem. Kolor ten niemal idealnie odbija światło, dlatego pomalowany nim pokój wydaje się większy i jaśniejszy. Jednocześnie w pokojach, zwłaszcza dziecięcych jest dość niepraktycznym kolorem, gdyż od razu widać na nim wszelkie zabrudzenia. Biały można łączyć z innymi kolorami uzyskując odcienie pastelowe, lekkie i delikatne. W ten sposób pomalowany pokój, zwłaszcza pokój dziecka, nadal sprawia wrażenie jasnego i czystego. Biel należy stosować z rozwagą. Jej nadużywanie może sprawić, że pomieszczenie będzie zimne i odpychające, kojarzące się ze sterylną atmosferą sali szpitalnej. 

Czerwień

Czerwony zaliczany do kolorów ciepłych i budzi wiele skojarzeń: serce, krew, ogień, róża, płomień, żar, namiętność, gorące rumieńce, romantyczny zachód Słońca. Daje wrażenie ciepła, stymuluje i działa energetyzująco na odbiorcę. W Chinach uważana jest za kolor symbolizujący szczęście i miłość, dlatego panny młode przywdziewały do ślubu szaty właśnie tej barwy. Odcienie czerwieni mogą wzbudzać pożądanie, bywają kojarzone z niebezpieczeństwem, złością i pasją. Czerwień może być używana dla zrównoważenia kolorów neutralnych, takie połączenie ożywi pokój.  Podobnie jak w przypadku czerni, nie należy całego pomieszczenia malować tym kolorem, zwłaszcza w pokojach dziecięcych. Niemniej jednak czerwone akcenty zwrócą uwagę i ożywią pomieszczenie. 

Pomarańcz

Pomarańczowy może dawać podobne odczucie jak czerwony, ale w nieco mniejszym stopniu. Kolor pomarańczowy wpadający w brąz daje odczucie ciepła, jaśniejsze odcienie (brzoskwiniowe, herbaciane) są bardziej pogodne i stymulujące do zabawy, dlatego warto je wybierać np.do pokoju dziecięcego. Jest to doskonała barwa, którą można wykorzystywać w pomieszczeniach, w których przebywają najmłodsi. Budzi pozytywne emocje i skojarzenia (np. z cytrusami). Lekko stymuluje, nie przytłacza jak czerwień. Wprowadza radosną atmosferę do pomieszczenia i przywołuje ciepłe wspomnienia: lata, smaku pomarańczy, brzoskwiń, moreli, mandarynek. Przywodzi na myśl słodkie zapachy i miłe widoki np. zachodu Słońca lub ciepłe płomyki znad ogniska.

Zieleń

Zieleń to kolor kojarzony z nadzieją, odpoczynkiem, spokojem, wiosną i odrodzeniem, budzeniem się do nowego życia. To kolor odświeżający i powodujący, że pomalowany nim pokój sprawia wrażenie bardziej żywego. Dotyczy to jednak jaśniejszych odcieniach zieleni. Zieleń można użyć w pokoju dziecięcym samodzielnie lub dla zrównoważenia w połączeniu z czerwienią lub pomarańczem. W pokoju z akcentami zieleni dobrze się wypoczywa, budzą się skojarzenia z odpoczynkiem na łonie natury: w lesie, na łące... Zieleń to świeżość: chłodna trawa pod gołymi stopami, orzeźwiająca mięta, nieco cierpka limonka. Zieleń khaki lub tak zwana zgniła zieleń daje nieco cieplejsze wrażenie. Są to kolory Ziemi. Patrzenie na nie uspokaja i nastraja. Butelkową zieleń łatwo skomponować z ciepłymi beżami i brązami. Ciepłe odcienie zieleni można zastosować zarówno przy aranżacji klasycznych wnętrz jak i tych, które mają być nieco bardziej modernistyczne, wówczas warto zestawić ten kolor z bielą, czernią i szarościami.

Niebieski

Niebieski oznacza harmonię, pokój, wrażliwość, mądrość, pewność i stabilność. To dobry kolor do sypialni, ponieważ uspokaja nerwy i stwarza dobry nastrój do snu. Niebieski może rozjaśnić pokój, dać poczucie komfortu i spokoju. Jednak niebieski może też stwarzać wrażenie zimna. Istnieje kilka popularnych odcieni niebieskiego. Jednym z nich jest bardzo ciemny niebieski, wpadający w granat. Kolor ten jest tak samo odczuwalny jak czarny, dlatego należy używać go z wyczuciem i ostrożnością. Optycznie może pomniejszać pokój, nadawać mu nieco przytłaczający wyraz. Z drugiej strony należy pamiętać, że granat to kolor powagi. Kojarzy się z mundurem, szykiem i elegancją. Bardzo pożądane są natomiast błękity. To lekkie odcienie wywołujące miłe emocje. Optycznie powiększają pomieszczenie. Kojarzą się z ciepłym wiosennym, bezchmurnym dniem, wypoczynkiem nad wodą itp.

Fiolet

Fiolet to połączenie stabilności niebieskiego i energii czerwieni. Kolor ten kojarzy się z ryzykiem, władzą, sprawiedliwością i nobliwością, jednocześnie może dawać wrażenie depresji i cierpienia. Ciemny fiolet daje uczucie smutku i frustracji, a jasny spokoju, romantyczności i nostalgii. Jasny fiolet np. odcienie wrzosowe i liliowe to dobry wybór do pokoju dziewczęcego jako alternatywa dla różowego. W kulturze zachodnioeuropejskiej i chrześcijańskiej bardzo ważne znaczenie ma jeden z odcieni fioletu: purpura. Była ona kojarzona z dostojeństwem, bogactwem, nazywana  "kolorem królów". Współcześnie określa się ja mianem koloru biskupiego, a noszący ją duchowni nazywani są purpuratami. Jest kolorem ciężkim i intensywnym. W pomieszczeniach powinna być stosowana do malowania akcentów. 

Żółć

Kolor ten stymuluje, energetyzuje jest słoneczny, ciepły i przyjazny. Blady żółty może sprawić, że pokój będzie się wydawał większy. Jednak zbyt dużo żółtego może rozpraszać odbiorcę. Jansy żółty jest dobrym kolorem do pokoju dziecka. Żółcie budzą podobne skojarzenia co odcienie pomarańczowego: przywodzą na myśl wakacje, słońce, plaże i gorący piasek pod stopami, egzotyczne owoce. Żółty, zwłaszcza jego ciemniejsze odcienie, jest często kojarzony ze złotem i bursztynem. To także kolor Słońca, które warunkuje życie na Ziemi. Kolor żółty można używać celem rozjaśnienia pomieszczenia i ożywienia go. Ciekawym połączeniem, na zasadzie kontrastu, jest użycie obok siebie barwy żółtej i niebieskiej. Żółć podkreśli chłód błękitu, a on z kolei sprawi, że żółty będzie wydawał się jeszcze cieplejszy.

Ciepłe kolory

To najczęściej czerwień, pomarańczowy, żółty. Z reguły dają wrażenie komfortu i relaksu, jednakże takie odcienie jak czerwień czy intensywny pomarańcz mogą mieć bardziej pobudzające i stymulujące działanie. Ciepłe kolory powinni wybierać rodzice dzieci, które są z natury pogodne, przyjazne, lubią czytać lub po prostu chcą się relaksować w swoim pokoju. Cieple kolory powinny być także wybierane w pomieszczeniach o ekspozycji północnej. W pokojach ciemnych, z małym dostępem do światła dziennego, ciepłe barwy sprawiają, że pomieszczenie nie jest przytłaczające. Jednak należy pamiętać, by w małych pokojach stosować tylko jasne odcienie, unikać odcieni krzykliwych i jaskrawych. 

Zimne kolory

Zimne kolory mają działanie uspakajające, ale kolory bardzo ciemne mogą powodować u odbiorcy uczucie przygnębienia i depresję. Barwy chłodne dają wrażenie  dystansu, dlatego wybierając je do pokoju dziecinnego warto skupić się na takich odcieniach jak: jasny niebieski, niebieskofioletowy, niebieskozielony lub biały. Takie kolory tworzą wrażenie spokoju i sprawiają, że pokój wydaje się bardziej elegancki. Chłodne kolory można z powodzeniem wybierać do jasnych i nasłonecznionych pomieszczeń. Słońce padające do wnętrza naturalnie je ocieli. 

Kolory ziemi

Kolory Ziemi to zbiór głównie ciepłych, spokojnych barw. Włączamy tu takie odcienie jak szary, brązowy, beżowy, ciemnozielony, bursztynowy, bordowy, kasztanowy itp. Kojarzą się z jesienią, kolorem liści. Działają uspokajająco. Warto więc wybierać je do pokoi dzieci bardzo energicznych i aktywnych, gdyż będą działały na nie uspokajająco i wyciszająco. Kolory ziemi kojarzą się z klasycznymi wystrojami wnętrz, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je w nowoczesnych dizajnach. Warto nadmienić, że kolory ziemi nigdy nie wychodzą z mody, sprawdzą się w pomieszczeniu na długie lata. Jednak pokój, w którym je zastosujemy powinien być dobrze doświetlony, ponieważ kolory ziemi z natury są nieco przygaszone. 

Sepia

Kolory sepii to nic innego jak brązowa kolorystyka malowidła

Brak komentarzy: