FAQ:

Witamy w dziale FAQ – (Frequently Asked Questions), czyli odpowiedzi na najczęściej zadawanych pytań dotyczących malarstwa ściennego:


1. Ile kosztuje mural i od czego zależy cena malowidła ściennego?

Cena malowidła ściennego zależy od poziomu trudności motywu i jego wielkości. Prace realistyczne i sceny dynamiczne są bardziej czasochłonne, natomiast proste motywy oraz te, w których dominuje więcej tła niż formy są łatwiejsze do wykonania i mniej czasochłonne. Ich cena jest wówczas odpowiednio niższa. Cennik: http://mojegaleria.blogspot.com/p/oferta.html


2. Jaki jest czas malowania obrazu ściennego?

Czas wykonania malowidła ściennego, zależy on przede wszystkim od jego wielkości. Drugim czynnikiem wpływającym na czas realizacji projektu jest trudność danego motywu (malowidła). Im bardziej realistyczny ma być obraz tym więcej czasu trzeba poświęcić na jego wykonanie. 


3. Czas oczekiwania na realizację artystycznego malowania ściany?

Czas oczekiwania na wykonanie pracy malarskiej zależy od intensywności zleceń, zazwyczaj jest to od trzech do pięciu tygodni. w sezonie letnim czas może wydłużyć się nawet do dwóch miesięcy. Przy małych projektach, których realizacja trwa kilka dni, realizacja może nastąpić wcześniej pomiędzy większymi zleceniami. 


4. Czy obraz jest zmywalny? 

Murale wykonywane przez nas są jak najbardziej zmywalne, można je myć lekkimi środkami czyszczącymi typu ludwik, płyn do okna lub naczyń. Malowidło czyścimy mokrą gąbką bądź szmatką. Należy unikać mocnych środków czyszczących typu domestos, rozpuszczalników takich jaki Nitro. 


5. Czym można zabezpieczyć malowidło? 

W podstawowej wersji każdy obraz pod koniec realizacji jest zabezpieczany lakierem akrylowym na bazie wodnej, natomiast gdy malowidło jest narażone na dewastację, na życzenie klienta można zabezpieczyć je lakierami (do wyboru jest kilka produktów) lub powłoką antygrafitti. 


6. Jakim lakierem zabezpieczyć malowidło? 

Malowidło ścienne można zabezpieczyć różnymi lakierami, w zależności jaki chcemy uzyskać efekt: mat, półmat lub połysk. Pod uwagę trzeba też wziąć umiejscowienie murala, zastanowić się czy jest narażony na dewastację, czyli pomazanie, zarysowania, warunki atmosferyczne. Murale znajdujące się na zewnątrz wymagają lepszego zabezpieczenia niż te w pomieszczeniach. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów, o różnych właściwościach i zastosowaniu, które można dobrać do swoich oczekiwań.


7. Co to jest powłoka antygraffiti? 

Powłoka antygraffiti to preparat służący do zabezpieczania podłoża przed dewastacją (zamazaniem). Wykorzystując ten preparat w łatwy sposób można usunąć powstałe na naszym muralu niechciane graffiti. Jest to szczególnie ważne w przypadku malunków powstających na zewnętrznych murach, które kuszą grafficiarzy. Preparat taki ma podwójne działanie. Po pierwsze, po ścianie zabezpieczonej tym preparatem farba ścieka i rozmazuje się. Graffiti po prostu nie może powstać. Po drugie, resztki farby są bardzo łatwe do usunięcia. Preparaty antygraffiti powstają na bazie organicznych rozpuszczalników i nadają się do zabezpieczania różnego typu ścian: betonowe, kamienne, ceglane i otynkowane. Powłoki mają jeszcze jedną zaletę: chronią przed działaniem czynników zewnętrznych: przed deszczem, sniegiem, słońcem, roślinnością np. mchem. Przedłużają tym samym trwałość malunków.


8. Jak wybrać motyw? 

Jeśli chodzi o wybór motywów należy kierować się indywidualnymi upodobaniami, swoją wewnętrzną wrażliwością. Pole dla artysty ogranicza jedynie fantazja osoby, dla której ma powstać mural. Warto jednak pamiętać, że malowidła mogą spełniać określone cele np. reklamowe. Obraz ma odzwierciedlać nasze zainteresowania, upodobania. Mural jest sposobem na to, by wyróżnić nasze mieszanie, biuro lub inne miejsce, w którym prowadzimy działalność np. restaurację, dyskotekę lub bar.  


9. Na co zwracać uwagę i czym się kierować przy doborze malowidła ściennego? 

Kiedy już wybierzemy motyw, który ozdobi wybraną przez nas przestrzeń, należy zwrócić uwagę na wielkość pracy, malowidło nie może być zbyt duże lub małe. Musi pasować do wielkości pomieszczenia, w którym ma powstać. Jest to szczególnie ważne, bowiem dobrze dobrany mural może pomieszczenie optycznie powiększyć, a zły wybór sprawi, że pomniejszymy przestrzeń. Następnie należy wybrać kolorystykę malowidła (sepia, malarstwo monochromatyczne, obraz w kolorze). Ważne jest przeznaczenie obrazu i jego funkcja (mural reklamowy, dekoracyjny, historyczny, edukacyjny). 


10. Jaka jest różnica między malarstwem natryskowym a tradycyjnym? 

W malarstwie tradycyjnym obraz malowany jest pędzelkiem, natomiast w malarstwie natryskowym prace są wykonywane aerografem lub pistoletem lakierniczym. Aerograf daje efekt miękkiego przejścia między kolorami, natomiast w tradycyjnej technice występuje "efekt plamy". Niektóre elementy występujące na obrazie muszą być wykonywane w technice tradycyjnej. Chodzi zwłaszcza o drobne elementy np. twarze lub motywy roślinne.