Obrazy monochromatyczne

Malarstwo monochromatyczne:


Obrazy czarno-białe.
Czarno-białe obrazy.Obrazy, które prezentuje Państwu na powyższych fotografiach, zostały namalowane podczas trwania Międzynarodowych Targów Poznańskich w 2009 roku. Malowidła wykonano na płytach MDF o grubości 8 mm techniką akrylową. Malowanie na żywo wzbudziło duże zainteresowanie odwiedzających Targi Poznańskie, akcja miała na celu promocję mojej twórczości.
Obrazy są w kolorystyce czarno-białej. Wykonałem dwa dzieła, których motywem przewodnim była muzyka i instrumenty. Na innych postach na blogu prezentuję Państwu w jaki sposób można zaaranżować pokój z wykorzystaniem właśnie podobnej tematyki. Podobne obrazy mogą powstawać także z wykorzystaniem innej techniki (z wykorzystaniem aerografu) oraz w dowolnych formatach (mogą pokrywać całą ścianę w pokoju). Obrazy monochromatyczne (z wykorzystaniem odcieni szarości, bieli i czerni) sprawdzają się niemal w każdym pomieszczeniu, zarówno w mieszkaniach jak i w miejscach publicznych (np. biura). Nie przytłaczają kolorystyką, nie zaburzają stylu i wystroju wnętrza. Wnoszą do pomieszczenia lekką nutę zagadkowości. Tak jak widać to na jednym z wyżej przedstawionych malunków. Mężczyzna trzymający saksofon stoi profilem do widza a jego rysy twarzy celowo nie zostały zarysowane. 

Obrazy te, mimo ze bazuje się w nich na używaniu jedynie bieli i czerni, są niemniej atrakcyjne niż obrazy wykonane w pełnej palecie barw. Można w nich stosować rożne gradacje kontrastu. Poszczególne tony szarości doskonale się uzupełniają i harmonizują ze sobą. Zaletami obrazów monochromatycznych jest fakt, że brak innych barw nie rozprasza widza, a całość staje się bardziej czytelna. Można ładnie operować światłocieniem na obrazie. Na obrazach monochromatycznych łatwiej też uzyskać efekt „staromodności” i anachronizmu. Uwagę widza, który podziwia obrazy wykonane w bieli i czerni, często przyciąga nie tyle sama tematyka, co kształt i forma prezentowanych na nich obiektów. Stosowanie bieli i czerni pozwala wyostrzyć kontury przedmiotów prezentowanych na obrazie lub zarysy postaci, jak ma to miejsce na prezentowanych obrazach. Dzięki zlikwidowaniu kolorów na malowidle uzyskuje się efekt tajemniczości. Dzięki temu widz chce dłużej podziwiać obraz, doszukiwać się w nim ukrytej głębi. Czerń i biel doskonale sprawdzają się również przy wykonywaniu portretów. Obrazy takie nawiązują do klasyki, kojarzą się z portretami gwiazd kina i muzyki z pierwszej połowy XX wieku.

Serdecznie zapraszam Państwa do zapoznania się innymi dziełami, które prezentuję na niniejszym blogu. Zobaczą Państwo jak pięknie można odmienić pomieszczenia, w których na co dzień spędzamy dużo czasu i jak takie malowidła mogą cieszyć oko.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Anonimowy pisze...

You're so interesting! I don't suppose I've truly read through something like this before. So good to discover someone with a few genuine thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This site is something that's needed on the internet, someone
with some originality!

Feel free to visit my weblog ... cheap oakleys