Mural opowiadający historię motoryzacji – auta marki Mercedes
Mural powstał niedaleko Siedlec. Całe pomieszczenie ma 250m2, co stanowi wspaniałe możliwości ekspozycyjne. We wnęki w ścianach idealnie wpasowały się namalowane auta marki Mercedes. Łączny czas w jakim powstała ta niesamowita praca wyniósł 8 dni. Auta zostały namalowane farbami UV. Są to farby fotoluminescencyjne, które mają trochę inne właściwości, niż farby fluorescencyjne. Nie pochłaniają one światła podczas dnia, lecz tylko je odbijają. Takie farby działają z lampą UV. Te farby emitują światło tylko w blasku lampy UV. Wzory widać tylko kiedy jest ona włączona. Po jej wyłączeniu natychmiast przestają być widoczne. Za dnia efekt pozostaje niewidoczny, musi być ciemno i muszą być włączone lampy UV. Jeśli chodzi o stronę techniczną to praca została wykonana przy pomocy aerografu i pistoletów lakierniczych. Na koniec ściany zostały zabezpieczone matowym lakierem samochodowym.
Malowanie auta na ścianie:
Mural w garażu, malowanie mercedesa |
Mural w garażu, malowanie mercedesa |
Mural w garażu, malowanie mercedesa |
Mural w garażu, malowanie mercedesa |
Malowanie zabytkowego auta na ścianie |
Malowanie zabytkowego auta na ścianie |
Malowanie Mercedesa na ścianie w garażu |
Malowanie Mercedesa na ścianie w garażu |
Malowanie Mercedesa na ścianie w garażu |
Malowanie Mercedesa na ścianie w garażu |
Mural o tematyce motoryzacyjnej:
Przejdziemy teraz do najważniejszego punktu, czyli aut marki Mercedes. Jest ich dokładnie sześć. Mamy tu takie modele jak: Mercedes W126 SEC, W124, E500, 770K Grosser Offender Tournwagen 1938 (jeden z 2 egzemplarzy należał do Adolfa Hitlera) oraz dwa modele z lat 30.. Patrząc na modele aut mamy tu cały przekrój, a właściwie historię niemieckiej motoryzacji od lat 30. do lat 90.. Na jednej z wnęk znajduje się także oldschoolowe logo marki. Jak przystało na retro klimat – kolorystyka jest czaro-biała, niczym piękne stare fotografie. Grafitowe tło idealnie eksponuje auta, nie tylko te na ścianie ale także te, które znajdują się w tym niesamowitym, wielkim garażu.
Mercedes W 126 SEC Mural:
Przyjrzyjmy się sylwetce Mercedesa W126 SEC, jest to piękne auto w gangsterskim stylu, kultowy youngtimer. Auto ma cechy aut zabytkowych ale także nadaje się do codziennego użytkowania. Zajrzyjmy nieco do kart historii. W roku 1979 Mercedes wypuścił nową S Klasę oznaczoną jako W126. Był to krok milowy w zestawieniu z poprzednią generacją. Było to widać nie tylko w zastosowanej technologii, ale przede wszystkim w stylistyce. To bezsprzecznie jedna z najładniejszych limuzyn na świecie. Z każdego sedana w dzisiejszej gamie pojazdów Mercedes produkuje również coupe, podobnie było i w tym przypadku. Pod koniec 1980 roku zostały wyprodukowane pierwsze egzemplarze modelu SEC, jednak za oficjalny początek produkcji tego auta uznaje się rok 1981 — wtedy samochód trafił na rynek. Przenieśmy się na chwilę na kinowy ekran. Jako ciekawostkę podam informację, że aktor Robert Więckiewicz w jednym z filmów, gdzie gra gangstera z grupy pruszkowskiej jeździł Mercedesem 500 SEC, którego nazywał "Ślicznotką". Czy wiecie o jaki film chodzi?
Mercedes E 500 to wersja serii W124
Następnym autem jest Mercedes-Benz W124. Za jego wyrazisty, nowoczesny design odpowiadali Joseph Gallitzendörfer i Peter Pfeiffer, nadzorowani przez ówczesnego szefa projektantów Mercedes-Benz, Bruno Sacco. Jednym z ciekawych rozwiązań była mniej widoczna, ale nie mniej przydatna pojedyncza przednia wycieraczka, która swoim zasięgiem obejmowała 86 proc. powierzchni szyby. Ale oczywiście przede wszystkim to wygodne, eleganckie i niezawodne auto. Jedną z głównych atrakcji wystawy w Paryżu w roku 1990 był model 500 E – pierwszy Mercedes klasy wyższej średniej. Ciekawostką jest fakt, że 10 października 1994 roku, Mercedes-Benz przekazał klientowi jubileuszowy, 10-tysięczny egzemplarz modelu E 500. Szczęśliwym nabywcą został były kierowca rajdowy Hans Herrmann. To auto, to tak naprawdę sportowa wersja serii W124 opracowana w 1990 roku w kooperacji z firmą Porsche. Mercedes 500E stworzony w kooperacji z Porsche uznawany jest dziś za jeden z najlepszych sedanów w historii. Auto jest cenionym youngtimerem, a ceny używanych modeli w dobrym stanie drastycznie wzrastają.
Najbardziej znane auto II Wojny Światowej:
Kolejne auto, które bierzemy na tapetę to Mercedes-Benz 770K Grosser Offener Tourenwagen z 1939 roku. W połowie stycznia 2018 roku w Scottsdale odbyła się coroczna aukcja samochodów, w której oczywiście nie zabrakło wyżej wymienionego modelu. To była największa atrakcja, a zarazem kontrowersja na aukcji - pojazd używany przez Hitlera od października 1939 do maja 1941 roku. Auto używane przez zbrodniarza nie zostało sprzedane, nie osiągnęło ceny minimalnej. Auto było znane jako „Wielki Mercedes", ponieważ był najdroższym i najdłuższym samochodem historii marki. Miał 5,6 metra długości, 2,7 tony wagi, był wyposażony w 8-cylindrowy silnik i osiągał prędkość maksymalną 160 km na godzinę. Oprócz Hitlera, auto było uwielbiane przez cesarza Japonii Hirohito, króla Norwegii, portugalskiego dyktatora Antonio de Oliveira Salazara, hiszpańskiego dyktatora Franco i papieża Piusa XI.
Ciekawy pomysł na wystrój garażu
Mamy też namalowane dwa modele z lat 30., które wieńczą cały mural z prawej i lewej strony. To już gratka dla prawdziwych znawców motoryzacji, u których zamiast krwi w żyłach płynie benzyna – czy wiecie co to za modele? Dodatkowo jedną z wnęk zdobi retro logo marki. I tu również zagadka dla spostrzegawczych, czy potraficie wskazać wszystkie szczegóły, jakimi różnią się między sobą obecne i to stare logo? Które podoba Wam się bardziej?
Inne ciekawostki związane z marką Mercedes to między innymi to, że pierwszy dwucylindrowy pojazd osobowy o mocy 16 KM marki Benz, pojawił się w Polsce w 1904 roku i był własnością Stanisława Wieczorka - kupca z ulicy Długiej w Krakowie. Innym wielbicielem marki był Wojciech Kossak, który utrwalił swój pojazd na akwareli w roku 1911. Mało kto wie, że pierwsza na świecie reklama samochodu przedstawiała trzykołowy samochód Karla Benza z roku 1888. Była to krótka wzmianka w prasie. Składała się z opisu i zdjęcia pojazdu oraz opisu jego sukcesów na wystawie maszyn i silników w Monachium. Była to tak zwana „rekomendacja biznesowa”. Oczywiście to, że nazwa marki – Mercedes wzięła się od imienia córki jednego z założycieli nikogo nie dziwi.
Wszystkie namalowane auta, spod jasno świecącej trójramiennej gwiazdy zostały ukazane w nienaganny sposób. Spójny, pieczołowity mural oddaje w 100% prestiż marki i piękno aut. Pojazdy ukazane są w taki sposób, że możemy obserwować ich przód, a także jeden z boków. To najlepsza perspektywa, aby obejrzeć wszelkie walory danego modelu. Każde jedno auto, a także logo są namalowane realistycznie. Zachowana została dbałość o najmniejsze detale. Światła, grill, felgi, lusterka, linia nadwozia – wszystko jest zgodne ze stanem rzeczywistym tych aut. Ciekawy jest również sposób malowania szyb auta, widzimy lekko rozmyty obraz wnętrza auta, oraz bliki świetlne na szybach. Nadaje to bardzo naturalny wygląd przedstawionym autom. Artysta pięknie zastosował również zasadę światłocienia, dzięki czemu sylwetki aut zyskują realizm i głębię. Wszelkie jasne elementy na malunkach świecą po włączeniu lamp ultrafioletowych.
Jeśli chcesz aby zwykły garaż mógł stać się Twoją własną galerią najpiękniejszych aut, a do tego uzyskać nietuzinkowy efekt – zapraszam do mnie! Pomogę Tobie zrealizować najśmielsze pomysły.
Poniżej filmik z malowania krok po kroku:
Zapraszam również na stronę: Malarstwo ścienne - mural motoryzacyjny