Grafika ścienna

 Malarstwo ścienne - motyw graficzny:


Aranżacja salonu, malowanie motywu graficznego na ścianie w salonie, esy floresyMalowanie na ścianie grafiki ściennej przedstawiającej esy floresyMalowanie grafiki na ścianie w salonie, motywem malowania jest graficzny wzór - esy floresy

Grafika ścienna wykonana na ścianie w salonie, esy floresy.

Malowanie grafiki ściennej przedstawiającej artystyczne esy floresy
Malowanie na ścianie motywu graficznego przedstawiającego esy floresy.

Grafika ścienna w salonie, esy floresy:

Na powyższych fotografiach pokazano sposób na delikatną aranżację salonu dzięki wykorzystaniu ornamentu. Motywy ornamentu wykorzystywane celem ozdabiania pomieszczeń czy fasad budynków są znane ludziom od najdawniejszych czasów. Również w tym przypadku właściciele mieszkania zdecydowali się na taką formę aranżacji powierzchni ściennej. Grafika ścienna została wykonana na centralnej ścianie pomieszczenia. Kompozycja obrazu ściennego jest zamknięta, namalowana na planie pionowego, jasnobeżowego prostokąta. Mural przedstawia dwie złożone figury, zatem widzimy kompozycję dwufigurową. Obraz jest jednoplanowy, ponieważ w motywie nie występuje wiele planów. Nie ma tu głębi i typowej perspektywy. Obraz został podzielony na dwie strefy, lewą i prawą. Przedstawione na malunku ornamenty biegną pionowo, od ściany do sufitu, wzdłuż boków beżowego prostokąta. Mimo dużej statyczności tego układu obraz jawi się nam jako dynamiczny ze względu na występowanie skośnych linii, właśnie te linie nadają dynamiki i złudzenie lekkiego ruchu. Wynika to z faktu, że ornament rzadko rządzi się prawami realizmu. Często ma w sobie szczyptę z abstrakcji. Widziane na powyższych fotografiach ornamenty przywodzą na myśl motywy organiczne, roślinne. Wijące się linie przypominają łodygi kwiatowe. Lewa i prawa część malowidła są do siebie bardzo podobne, ale nie są symetryczne. Mimo przełamania symetrii dwóch dominant obraz jest dobrze zrównoważony. 

Aranżacja ściny w salonie:

Kolorystyka w tym obrazie została ograniczona do dwóch odcieni brązu: ciepłego, nasyconego, intensywnego koloru czekoladowego i jasnobeżowego. Dzięki zastosowaniu bardzo jasnego tła dla ornamentu, motyw wici jest mocno kontrastowy. Zdobienie wykonano ciemnym kolorem, który dominuje na całej ścianie. Ponadto kompozycja mocno się odróżnia od barwy jasnej, przez co całość jawi się nam jako estetyczna, czysta i harmonijna. Patrząc na ten obraz ma się wrażenie spokoju i harmonii, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że odczucie to jest bardzo subiektywne, interpretacja może być różna w zależności od patrzącego. Wykorzystany motyw nie jest przeładowany, jest delikatny, nie przytłacza pomieszczenia. Kolorystyka sprawia, że pomieszczenie wydaje się ciepłe i przytulne. Motyw ornamentu, nieco zapomniany we współczesnym malarstwie artystycznym z powodzeniem można wykorzystywać w niemal każdym pomieszczeniu w domu.


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Ja bym tak ozdobił swoje kominy w domu. Były by niemałą atrakcją na ulicy. ale też troche by ożywiły okolice.