Biomechanika steampunkowa, mural ścienny
Mural w ultrafiolecie |
Mural UV, malowidło ścienne |
Mural UV, malowidło ścienne |
Mural UV, malowidło ścienne |
Mural w ultrafiolecie, malowidło |
Malowidło ścienne 3D w ultrafiolecie |
Malowanie obrazu na ścianie w UV, biomechanika |
Filmik pokazujący różnicę z lampą UV i bez
Powstawanie malowidła ściennego krok po kroku. Biomechaniczny mural UV
Nowoczesne wnętrze - mural UV w salonie:
Nie wszystko trzeba wyrażać słowami, czasami bowiem mogą one nawet bardziej zaszkodzić aniżeli pomóc – tę prawdę znał Lis z „Małego księcia”. Słuszność tej uwagi zdają się także znać przedstawione na trójwymiarowym malowidle ściennym osoby. Znajdują się na nim dwie postaci, kobieta i mężczyzna, a ściślej tylko ich twarze, które wyrażają całkiem sporo, mimo iż właściwie są dość spokojne i poważne. Kobieta ma oczy zwrócone ku górze, zdaje się być zamyślona. Mężczyzna jest za to wpatrzony w swoją towarzyszkę, próbuje złapać jej spojrzenie. Czyżby chciał coś wyczytać z jej pięknych oczu, przeniknąć jej myśli? Jak powiada się, ludzkie oczy to zwierciadła duszy. Jakie więc emocje grają w tych umysłach? Co pojawia się w sercu? To być może pytania już zbyt daleko posunięte – nie mamy bowiem nawet pewności, że mamy do czynienia z ludźmi. W dobie maszyn i komputerów stworzyć można coraz lepszą imitację, iluzję życia. Zewnętrzna powłoka przypomina wprawdzie ludzkie twarze, jednakże mogą to być tylko maski skrywające skomplikowane mechanizmy. Wystające trybiki, koła zębate, przewody, kable, czujniki i inne nieznane nam części potwierdzają tę hipotezę. Oto XXI wiek.
Nowoczesny mural
Taki abstrakcyjny obraz zagościł na ścianie salonu w nowoczesnym domu.. Oryginalna kompozycja składa się z opisanych powyżej głów, utrzymanych w stylu biomechaniki steampunkowej. Tutaj mechanika łączy się z organicznym życiem, a wiktoriańska epoka pary z science fiction. Postaci znajdują się na pierwszym planie, tło zajmuje natomiast wielowarstwowa, tajemnicza struktura o płynnych i giętkich liniach, przypominająca komórki układu nerwowego. Potęguje to efekt głębi, mural wizualnie nie jest bynajmniej płaski. Dodatkowo tło zgrabnie dopasowało się do biomechanicznego charakteru głównych bohaterów muralu, kontrastując jednocześnie z ostrymi, mechanicznymi elementami. Monochromatyczne malowidło utrzymane zostało w odcieniach szarości. Namalowane zostało aerografem oraz zabezpieczone preparatem ochronnym. Obraz jest statyczny. Oświetlony jednak światłem ultrafioletowym cechuje się większą żywotnością, wydaje się, że zaczyna delikatnie pulsować. Jak to możliwe? Pomocą służy luminescencja, czyli tzw. zimne światło. Mural został pokryty specjalną farbą z luminoforem, substancją, która emituje fale świetlne. Dzięki zastosowaniu aktywatora, jakim jest w tym przypadku światło UV, możemy podziwiać całkiem inny obraz, mieniący się niebieską poświatą. W zależności od sposobu oświetlenia zmienia się kolorystyka malowidła, co możemy zauważyć na złączonych zdjęciach. Zgodnie z naszym życzeniem mural może jawić się nasyconym błękitnym światłem, bądź subtelną, pastelową fioletowo-niebieską poświatą. Płynność kolorystyki jest więc dodatkowym atutem.
Przedstawione graffiti stanowi niezwykłą mieszankę – futuryzm, mechanika miesza się z romantyzmem i przeszłością. Całość jest surrealistyczna, intrygująca i niejednoznaczna. Przede wszystkim jednak taka aranżacja tworzy niesamowity klimat, dzięki niej domownicy mogą doskonale wyrazić siebie.
Black light mural, mural UV świecący w ciemności pod oświetleniem lampą ultrafioletową. Film pokazuje mural widziany w świetle dziennym oraz oświetlony świetlówką UV, można porównać efekt wizualny malowidła jak wygląda w dzień i w nocy. Światło UV daje niesamowite efekty wizualne, może być stosowane w dekoracji różnego rodzaju wnętrz zarówno użytkowych (barów, sklepów, klubów, itp.) jak i prywatnych. Mural utrzymany w klimacie neowiktoriańskim, jest to nurt ściśle powiązany z kulturą steampunku. Jest to typowa
biomechanika steampankowa.
Mural steampunkowy