Obrazy w technice - pastela sucha

Obrazy wykonane techniką pastela sucha:  

 Pastela sucha, Domki.
 Pastela sucha Domki 2
Olej malowany szpachlą

Instalacja
Olej malowany na dykcie. 
Pastela sucha.

Olej na dykcie
Pastela sucha. 
Pastela sucha.
Obrazy olejne na zamówienie, pastela sucha, obrazy pastelowe
Pastela sucha. 
 Malowanie obrazów na zamówienie, reprodukcje znanych prac, Warszawa 
Obraz wykonany w technice pasteli.
Dzięki technice z wykorzystaniem tak zwanych suchych pasteli można uzyskać naprawdę niesamowite dzieła. Suche pastele najczęściej występują w postaci sztyftów (o przekroju prostokątnym lub okrągłym) i składają się z czystych pigmentów. Mogą mieć też kształt ołówka.Konsystencją przypominają kredę lub węgielek do malowania.  Pastele są zazwyczaj sypkie i bardzo łatwo rozcierają się na papierze. Jednak ich twardość zależy od stopnia zmielenia pigmentu i dodanego do niego utwardzacza. Warto tu wspomnieć, że papier pod suche pastele powinien być specjalnie pod nie dobrany. Nie powinien być to tradycyjny papier, gdyż jest on zbyt mało chropowaty. Pastele będą się z takiego papieru łatwiej osypywać, będą się również na nim źle rozprowadzać. Na początek swoją przygodę z pastelami można rozpocząć na zwykłym szarym papierze, gdyż on jest dość szorstki.

Suche pastele pozwalają na uzyskiwanie skrajnie różnych efektów, od ostrych konturów aż do całkowitego rozmycia kolorów. Uzyskane na obrazie barwy mogą być bardzo intensywne lub niezmiernie delikatne. Widać to bardzo ładnie na pastelach zaprezentowanych na powyższych fotografiach (Domki i Domki 2). Pierwszy z malunków jest lekko zamglony, jak w promieniach dopiero co budzącego się słońca. Na drugim z obrazów kolory są czyste, kontury ostre, linie proste. Każdy malunek powstały w technice suchych pigmentów. Niezależnie od tego jak chcemy uzyskać efekt (rozmyty czy ostry) na obrazie, musi on po skończonej pracy zostać zabezpieczony tak zwaną fiksatywą. Dzięki niej pigment nie osypuje się z obrazu, a malunek nie traci na jakości. Za fiksatywę służy zazwyczaj naturalna lub syntetyczna żywica dostępna w postaci aerozoli w puszce. Należy stosować ją z umiarem, by nie zmienić kolorów i faktury na malowidle.

Na zdjęciach w prezentowanym poście prezentowane są też obrazy malowane szpachelkami malarskimi. Przyrządów tych używa się najczęściej w malarstwie z wykorzystaniem farb olejnych. Jednak sprawdzają się również przy farbach akrylowych i temperowych. Szpachelkami (o różnym kształcie) miesza się, nakłada i rozprowadza farbę po powierzchni obrazu (płótna lub dykty). Można uzyskać zarówno efekt głębokiej tekstury, jak i gładszą powierzchnię malowidła, jeśli farby nabierze się na szpachelkę nieco mniej. Kiedy zdecydujemy się na wersję z grubą warstwą farby uzyskać możemy ostre przejścia między poszczególnymi kolorami. Artysta ma też wówczas wrażenie, że „rzeźbi’ obraz. Dzięki szpachlom można uzyskać efekt tzw. impastu, czyli nakładanie na malunek bardzo grubej i wypukłej warstwy farby. Można stworzyć dobry efekt 3D. Farby olejne schną bardzo długo i na koniec dzieło wykonane ta metodą wymaga zabezpieczenia tak zwanym werniksem.

Instalacje:

Drzewo
Obrazy na zamówienie, malowanie tryptyków, malowanie reprodukcje znanych dzieł malarskich, Warszawa
 Tryptyk, obraz przedstawiający trzy murzynki z naczyniami.

Brak komentarzy: